Hakkımızda

BULVAR AVM BAŞARI HİKAYEMİZ

Bulvar Samsun Alışveriş ve Yaşam Merkezi, 18 yıldır atıl durumda bulunan tarihi Samsun Tütün Fabrikası’nın kentsel yenileme projesi kapsamında restore edilmesiyle ülke ekonomisine kazandırıldı.

1887 yılında kurulup uzun süre ülke ekonomisine fabrika olarak hizmet veren tarihi bina kentin en önemli alışveriş mekanları olan Mecidiye ve Gazi Caddeleri’nin tam ortasında yer alıyor. 1994 yılından bu yana da kent merkezinde atıl durumda bulunan bina, örnek bir kentsel yenileme projesi kapsamında ele alınarak restore edildi. 2010 yılının üçüncü çeyreğinde başlanan restorasyon çalışmaları 25 ay gibi son derece kısa bir sürede tamamlandı.

Temmuz 2012’de Samsunluların hizmetine sunulan Bulvar Samsun yalnız bölge halkının değil, Karadeniz’e gelen yabancı turistler için de çekim merkezi oldu.

Buraya gelen turistler Samsun’un son derece özellikli tarihi mekanları içinde alışveriş yapma ve gerçekleştirilen kültürel etkinlikleri izleme imkanına sahip oluyor.

Yerli ve yabancı 45 marka 50 milyon Euro’luk yatırımla gerçekleştirilen ve yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlayan Bulvar Samsun Alışveriş ve Yaşam Merkezi, 17.400 metrekarelik bir alan üzerine kuruldu.

16.000 metrekarelik kiralanabilir alana sahip olan Bulvar Samsun’un, 11.600 metrekaresi mağazalara, 2.400 metrekaresi restoran ve kafelere, 2.000 metrekaresi ise ofis alanlarına ayrıldı. 20.000 metrekare kapalı otopark alanı yer alan Bulvar Samsun’da yerli ve yabancı 45 marka yer alıyor.

1.400 metrekaresi sosyal alan olarak tasarlanan Bulvar Samsun’da Anadolu mimarisinin tipik özelliklerinden olan iç avlular ile çok geniş bir meydan bulunuyor. Kültür, sanat ve eğlence etkinliklerinin gerçekleştirileceği meydanın ortasında ise yıllarca bu fabrikada çalışarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan emekçilere şükran duygularını ifade etmek için bir heykel yer alıyor. Tütün yaprağını sembolize eden, emekçi bir kadın ve erkeğin omuz omuza olduğu 2,5 x 1,7 x 1 metre ebadında heykel, heykel sanatçısı Hakan Karakaya’nın imzasını taşıyor.

Bulvar Samsun, ‘AVM Oscarı’ olarak da bilinen ‘2013 ICSC Avrupa Alışveriş Merkezi Ödülleri’nde, ‘Avrupa’nın En İyi Yenileme Projesi Jüri Özel Ödülü’ ve kendi kategorisinde ‘Avrupa’nın En İyi AVM’si Onur Ödülü’nün sahibi oldu. Bulvar Samsun, aynı zamanda Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından her yıl gerçekleştirilen ‘ArkiPARC Gayrimenkul Ödülleri’nde de “En İyi Alışveriş Merkezi” ödülüne layık görülmüştür.

Ortaklık Yapısı: Torunlar – Anaterras

TARİHÇE

Şehir merkezinde en gözde yer olan ve Cumhuriyet Meydanı olarak bilinen merkezde yaklaşık olarak 37,000 m2 alan üzerinde kurulan bu fabrika Samsun’a 110 yıl boyunca hizmet vermiştir.

Ayrıca fabrikanın en önemli ham maddesi, yani ana madde olarak bilinen yaprak tütün ihtiyaçlarını karşılamak üzere depo ve bakım tesisleri de yapılmıştır.

Fabrika ve tesisleri Mecidiye Caddesi ve civarında olup yine Samsun için yıllarca hizmet vermiştir. Bu süre içerisinde sigara sanayinde kuruluş yıllarında yaklaşık olarak 800 kişi çalışmıştır. 1997 yılında kapatıldıktan sonra uzun yıllar atıl durumda bulunan Samsun Tarihi Tekel Tütün Fabrikası 2006 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Yenileme Alanı ilan edilmiştir.

E-Ticaret Ajansı